sobota, 17 sierpnia 2013

Wafle familijne JUTRZENKA o smaku truskawkowo-śmietankowym

Wybrałam się w odwiedziny do znajomej, która poczęstowała mnie pewnymi wafelkami. Z reguły odmawiam, ale że byłam "przerażająco" głodna po treningu, skusiłam się i przy okazji ukradłam papierek, i "przeszmuglowałam" skład ciasteczek. A były to wafle familijne JUTRZENKA o smaku truskawkowo-śmietankowym. Cała paczka miała masę 180g (18 wafelków, 1 wafelek=10g=50kcal).
SKŁAD: mąka pszenna, tłuszcz roślinny utwardzany, cukier, serwatka w proszku (z mleka), mleko w proszku, skrobia ziemniaczana, koncentrat truskawki (1%), olej roślinny, sól, śmietanka w proszku (15%), barwnik (betanina), substancje spulchniające (E500, E503), regulator kwasowości (kwas cytrynowy), aromaty, emulgatory (lecytyna sojowa).

Mąka pszenna: i tutaj zależy jaki typ, ale przypuszczam, że jeden z najniższych = najmniej składników mineralnych :(
Tłuszcz roślinny utwardzany: prawdopodobnie źródło kwasów tłuszczowych trans, które podnoszą poziom tzw. „złego cholesterolu” (LDL), a obniżają poziom „dobrego”(HDL), a więc miażdżyca w pobliżu.
Cukier: próchnica zębów, ciągłe uczucie głodu, w gorszych przypadkach zapalenie żołądka i jelita grubego, konieczność zwiększania dawki witaminy B, cukrzyca, otyłość, kamica żółciowa, choroby trzustki, zawał serca...
Serwatka w proszku (z mleka): nic nie mam do serwatki, ale w proszku?
Mleko w proszku: ale dlaczego w proszku??!! :(
Skrobia ziemniaczana: skrobia dzięki związanym cząsteczkom glukozy w długie łańcuchy, uwalniana jest powoli, przez co potrawa syci na dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy z nią przesadzać.
Koncentrat truskawki: ale dużo tych truskawek...:(
Olej roślinny: powstają głównie z owoców oraz nasion roślin oleistych. Otrzymywane są w wyniku bezpośredniego wytłaczania lub za pomocą odpowiednich rozpuszczalników organicznych lub procesów filtrowania. To może być olej palmowy...
Sól: niewielka ilość nie zaszkodzi...Ale czy my zjadamy niewielkie ilości soli?
Śmietanka w proszku: i znów proszek...
Barwnik (betanina): barwienia ciastek początek...
E500: raczej nieszkodliwy (trudno jest przekroczyć dawkę).
E503: uważane za nieszkodliwe.
Kwas cytrynowy: występuje w ciągu przemiany materii u człowieka, nieszkodliwy w normalnych ilościach.
Aromaty: mniam! Aromaty! :(
Lecytyna sojowa: jak dotąd nie jest uznawana za szkodliwą, aczkolwiek lecytyna sojowa jest produkowana z soi, której znaczne obszary na świecie są już genetycznie modyfikowane, stąd nie do końca jest to pewna informacja.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTU/100g:
Wartość energetyczna: 512 kcal/2143 kJ
Białko: 6,5g
Węglowodany: 60,8g
  w tym cukry: 33g
Tłuszcz: 27g
  w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 12g


WRAŻENIA: Ciasteczka według mnie są dość słodkie, aczkolwiek niewystarczająco chrupiące (wafelki powinny być bardziej wypieczone), truskawki tam jak na lekarstwo, sam ich smak jest wyczuwalny raczej w postaci aromatu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać dany produkt w kuchni? Podziel się z innymi. Nie wiesz, w jaki sposób "poradzić sobie" z danym artykułem? Zapytaj. Chcesz ocenić smak oraz jakość produktu? Twoja opinia jest bardzo ważna...