poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Serek BIELUCH z papryką, pomidorami i chili

Nie wszyscy lubią serki naturalne, stąd postanowiłam dziś sprawdzić skład smakowego BIELUCHA - z papryką, pomidorami i chili. Całe opakowanie ma masę 150g.
SKŁAD: mleko pasteryzowane, preparat warzywny: papryka (4,8%), pomidor (3,6%), woda, sól, skrobia ryżowa, cebula, cukier, czosnek, chili (0,06%); stabilizator: guma guar, guma tara, pektyna; kultury mleczarskie.

Mleko pasteryzowane: mniam!
Papryka: ale dużo tej papryki...:(
Pomidor: ...i pomidora też :(
Woda: nieszkodliwa :)
Sól: niewielka ilość nie zaszkodzi...Ale czy my zjadamy niewielkie ilości soli?
Skrobia ryżowa: skrobia dzięki związanym cząsteczkom glukozy w długie łańcuchy, uwalniana jest powoli, przez co potrawa syci na dłuższy czas. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy z nią przesadzać.
Cebula: mniam!
Cukier: próchnica zębów, ciągłe uczucie głodu, w gorszych przypadkach zapalenie żołądka i jelita grubego, konieczność zwiększania dawki witaminy B, cukrzyca, otyłość, kamica żółciowa, choroby trzustki, zawał serca...
Czosnek: mniam!
Chili: "podkręca" metabolizm.
Guma guar: nie jest określone dopuszczalne dzienne jej spożycie oraz brak informacji na temat skutków ubocznych. U niektórych zbyt duże ilości mogą doprowadzić wzdęć.
Guma tara: otrzymywany z nasion roślin strączkowych tara.
Pektyny: ich zdolność polega na galaretowaceniu niektórych produktów.
Kultury mleczarskie: :)

WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTU/100g:
Wartość energetyczna: 103 kcal/428 kJ
Białko: 7g
Węglowodany: 4g 
Tłuszcz: 6,5g

WRAŻENIA: Serek jest delikatnie ostry w smaku, kremowy, tłuściejszy. 

1 komentarz:

  1. Sorry, jak można napisać "tłuściejszy"?

    OdpowiedzUsuń

Masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać dany produkt w kuchni? Podziel się z innymi. Nie wiesz, w jaki sposób "poradzić sobie" z danym artykułem? Zapytaj. Chcesz ocenić smak oraz jakość produktu? Twoja opinia jest bardzo ważna...