wtorek, 6 sierpnia 2013

Jogurt JOVI pitny 0% o smaku wanilii

I znów dzisiaj wybrałam się do sklepu w poszukiwaniu jogurtów owocowych, które wreszcie mogłyby mnie zadowolić. Ponieważ uwielbiam smak waniliowy, zaciekawiła mnie buteleczka 250g (1 szklanka) jogurtu marki JOVI - pitny 0% tłuszczu, bez dodatku cukrów. Podobno ma być to jogurt z dodatkiem pokruszonej laski wanilii.
SKŁAD: odtłuszczone mleko pasteryzowane, substancje słodzące: maltitol, aspartam, acesulfam - K, białka mleka, skrobia modyfikowana kukurydziana, aromat, koncentrat z krokosza barwierskiego, laska wanilii (0,01 %), barwnik: beta karoten, żywe kultury bakterii jogurtowych oraz Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis.

Odtłuszczone mleko pasteryzowane: wzbogacane w syntetyczne witaminy :(
Maltitol: odradza się dzienne spożywanie przekraczające 30g - może powodować biegunki.
Aspartam: i to jest właśnie przyczyna moich trudnych rozważań. Naukowcy są podzieleni, co do szkodliwości tej substancji. Jedni twierdzą, że podawana w normalnej substancji, jest doskonałą substancją słodzącą, w dodatku dla cukrzyków. Jednak coraz częściej można usłyszeć, że aspartam to niebezpieczny składnik (w grę wchodzi nawet podejrzenie o fałszowanie wyników, co do szkodliwości aspartamu - miał on powodować guzy mózgu u badanych szczurów). Ponieważ jak dla mnie jest on jednak dość podejrzany, to zaznaczam go na czerwono, aczkolwiek decyzję o kupnie produktu z tym składnikiem pozostawiam już Tobie, drogi czytelniku:) U dziecka ważącego 25kg spożycie 600g jogurtu light jest równoznaczne z przekroczeniem dopuszczalnej normy spożycia aspartamu.
Acesulfam - K: uważany za nieszkodliwy. Ja nie spożywam wielu produktów z tym składnikiem, ale jeśli Ty, drogi czytelniku, wypiłeś już dzisiaj ok. 6l soku pomarańczowego słodzonego tym składnikiem, to wiedz, że przekroczyłeś dopuszczalną normę spożycia acesulfamu i może być niebezpiecznie...Niektórzy naukowcy twierdzą, że jest jednak szkodliwy, gdyż badania nie zostały prowadzone prawidłowo.
Białka mleka: głównie kazeina, która jest białkiem najbardziej przydatnym jako materiał budulcowy do syntezy hemoglobiny i białek osocza krwi, ale jednocześnie to główny alergen mleczny.
Skrobia modyfikowana kukurydziana: głównym źródłem skrobi są ziarna zbóż, bulwy ziemniaka, manioku oraz kolba kukurydzy. Uważana za nieszkodliwą.
Aromat: ciekawe jaki?:(
Koncentrat z krokosza barwierskiego: pomarańczowy "barwnik".
Laska wanilii (0,01 %): no to rzeczywiście dużo :(
Barwnik: beta karoten: naturalny.
Żywe kultury bakterii jogurtowyc: bakterie, które przedostają się "szczęśliwie" do jelita grubego, gdzie osiedlają się i rozmnażaj, wzmacniają naturalną mikroflorę jelitową, która stanowi barierę ochronną dla chorobotwórczych bakterii i bierze także udział w trawieniu niektórych składników pokarmowych. Jest również odpowiedzialna za syntezę witamin z grupy B i witaminy K.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTU/250g:
Wartość energetyczna: 100 kcal/425 kJ
Białko: 9,3g
Węglowodany: 15,3g
  w tym cukry: 11g
Tłuszcz: 0,3g
  w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,2g
Błonnik: 0g
Sód: 0,3g

WRAŻENIA: Jogurt jest wyraźnie słodki, można w nim wyczuć aromat wanilii, rzeczywiście dość rzadki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać dany produkt w kuchni? Podziel się z innymi. Nie wiesz, w jaki sposób "poradzić sobie" z danym artykułem? Zapytaj. Chcesz ocenić smak oraz jakość produktu? Twoja opinia jest bardzo ważna...