niedziela, 21 lipca 2013

Filety z makreli ŁOSOŚ Ustka w sosie pomidorowym

Moje ulubione rybki - od małego nie lubiłam innych, tylko i wyłącznie te. A mama kupowała, ale raz na jakiś czas, twierdząc, że to "sama chemia". Sprawdźmy więc teorie mamy:)
Mam przed sobą puszczeczkę filetów z makreli w sosie pomidorowym marki ŁOSOŚ Ustka, która ma masę 175g. Jest to konserwa rybna.
SKŁAD: filety z makreli (średnio 55% przed sterylizacją), sos pomidorowy (woda, koncentrat pomidorowy, cukier, musztarda (zawiera gorczycę), substancje zagęszczające: acetylowany adypinian diskrobiowy, guma guar; olej roślinny, sól, mąka pszenna, mieszanka przypraw, regulator kwasowości: kwas octowy i kwas cytrynowy).

Filety z makreli: 55% - no ponad połowa, ale jednak wolałabym jeszcze więcej.
Woda: owszem, nieszkodliwa.
Koncentrat pomidorowy: produkt spożywczy, który powstał w wyniku wysuszenia lub częściowego odwodnienia pomidorów wraz z dodatkowym utrwaleniem.
Cukier: próchnica zębów, ciągłe uczucie głodu, w gorszych przypadkach zapalenie żołądka i jelita grubego, konieczność zwiększania dawki witaminy B, cukrzyca, otyłość, kamica żółciowa, choroby trzustki, zawał serca...
Musztarda (zawiera gorczycę): skład musztardy to przeważnie: woda, ocet spirytusowy, ziarno gorczycy, cukier(o nie!), sól (o nie!).
Acetylowany adypinian diskrobiowy: skrobia modyfikowana kukurydziana - głównym źródłem skrobi są ziarna zbóż, bulwy ziemniaka, manioku oraz kolba kukurydzy. Uważana za nieszkodliwą.
Guma guar: nie jest określone dopuszczalne dzienne jej spożycie oraz brak informacji na temat skutków ubocznych. U niektórych zbyt duże ilości mogą doprowadzić wzdęć.
Olej roślinny: powstają głównie z owoców oraz nasion roślin oleistych. Otrzymywane są w wyniku bezpośredniego wytłaczania lub za pomocą odpowiednich rozpuszczalników organicznych lub procesów filtrowania. To może być olej palmowy...
Sól: niewielka ilość nie zaszkodzi...Ale czy my zjadamy niewielkie ilości soli?
Mąka pszenna: i tutaj zależy jaki typ, ale przypuszczam, że jeden z najniższych = najmniej składników mineralnych :(
Mieszanka przypraw: raczej nie zaszkodzi:))
Kwas octowy : uważany za nieszkodliwy.
Kwas cytrynowy: występuje w ciągu przemiany materii u człowieka, nieszkodliwy w normalnych ilościach.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTU/175g (%GDA):
Wartość energetyczna: 263 kcal (13%)
Białko: 23g (47%) WOW!
Węglowodany: 7g (3%)
  w tym cukry: 6g  (7%)
Tłuszcz: 16g (23%) UWAGA!
   w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 4,6g (23%) UWAGA!
Sód: 0,78g (33%) UWAGA!

WRAŻENIA: Osobiście nie lubię smaku makreli, natomiast w tej puszczce jest on całkowicie inny - maskuje go smak gęstego sosu pomidorowego, który jest jednak słodki. Obecny płat mało tłustej ryby zanurzony w nierozwarstwiającym się sosie o smaku przyprawionego koncentratu pomidorowego rozdrobnionego, z odrobiną kwasu octowego i tłuszczu jako nośnika smaku - jednym słowem ketchup, ale dużo mniej słodki i wyrazisty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać dany produkt w kuchni? Podziel się z innymi. Nie wiesz, w jaki sposób "poradzić sobie" z danym artykułem? Zapytaj. Chcesz ocenić smak oraz jakość produktu? Twoja opinia jest bardzo ważna...