sobota, 19 października 2013

Serek śmietankowy ŁACIATY z chrzanem

Dzisiaj postanowiłam zmienić moje menu śniadaniowe i wybrałam zamiast zwykłego twarogu serek śmietankowy ŁACIATY Mlekpol z chrzanem - uwielbiam chrzan. Całe pudełeczko ma masę ok.135g, a więc starczy na długo. Produkt należy przechowywać w temperaturze od +1 do +8 stopni Celsjusza.
SKŁAD: serek śmietankowy, chrzan 8%, białka mleka, sól, regulator kwasowości: kwas cytrynowy.

Serek śmietankowy: nic innego jak serek twarogowy, który zawiera około 14,5% tłuszczu. Jest to roztarty lub zmielony twaróg z dodatkiem śmietanki (oby dobrego gatunku). Podlega procesowi termizacji tzn. ogrzewaniu surowego mleka przynajmniej 15 sekund w temperaturze wahającej się od 57 do 68 stopni Celsjusza.
Chrzan: to przede wszystkim glikozydy siarkocjanowe oraz sole mineralne takie jak potasowe, magnezowe, wapniowe i żelazowe. Jest bogaty w witaminę C, olejek lotny oraz fitoncydy, pomocny przy leczeniu niektórych schorzeń wątroby, o właściwościach bakteriobójczych.
Białka mleka: głównie kazeina, która jest białkiem najbardziej przydatnym jako materiał budulcowy do syntezy hemoglobiny i białek osocza krwi, ale jednocześnie to główny alergen mleczny.
Sól: niewielka ilość nie zaszkodzi...Ale czy my zjadamy niewielkie ilości soli?
Kwas cytrynowy: występuje w ciągu przemiany materii u człowieka, nieszkodliwy w normalnych ilościach.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTU/100g:
Wartość energetyczna: 229 kcal/946 kJ
Białko: 5,5g
Węglowodany: 3,3g
  w tym cukry: 3,1g
Tłuszcz: 21,5g
  w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 14g
Sól: 0,9g

WRAŻENIA: Serek jest kremowy, z dość wyczuwalnym posmakiem chrzanu, dość łatwo rozsmarowuje się na kanapce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać dany produkt w kuchni? Podziel się z innymi. Nie wiesz, w jaki sposób "poradzić sobie" z danym artykułem? Zapytaj. Chcesz ocenić smak oraz jakość produktu? Twoja opinia jest bardzo ważna...