piątek, 8 listopada 2013

Cukier KRÓLEWSKI puder

Dziś bardzo pospolity produkt w wielu domach, w moim praktycznie w ogóle się nie pojawia. Mam na myśli "białą śmierć", której to przypisuje się wszystko, co najgorsze. Tym razem przedstawię cukier KRÓLEWSKI puder, w torebce o masie 500g. Produkt należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w suchym miejscu.
Cukier biały, kat.2, Pd.
SKŁAD: sacharoza, glukoza (max. 4%)

Sacharoza: dwucukier powstały z połączenia glukozy i fruktozy, trawiony przy udziale sacharozy w dwunastnicy. Jest słodka, rozpuszczalna w wodzie, czynna osmotycznie.
Glukoza: cukier prosty dobrze rozpuszczalny w wodzie, krystalizujący, czynny osmotycznie. Występuje w owocach, miodzie, krwi człowieka. Jest to cukier transportowy zwierząt, w wątrobie ulega przemianie w glikogen. Po skonsumowaniu cukru, w naszej krwi poziom glukozy gwałtownie wzrasta, a następnie opada, przez co czujemy się głodni i zmęczeni, i mamy ochotę znów na coś słodkiego.

WARTOŚĆ ODŻYWCZA PRODUKTU/100g:
Wartość energetyczna: 400 kcal/1700 kJ
Białko: 0g
Węglowodany: 100g
  w tym cukry: 100g
Tłuszcz: 0g
  w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0g
Błonnik: 0g
Sól: 0g

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Masz pomysł, w jaki sposób wykorzystać dany produkt w kuchni? Podziel się z innymi. Nie wiesz, w jaki sposób "poradzić sobie" z danym artykułem? Zapytaj. Chcesz ocenić smak oraz jakość produktu? Twoja opinia jest bardzo ważna...